Osoby zadłużone mają ogromny problem z wzięciem kredytu w banku. Niespłacone zobowiązania dotyczą ponad dwóch milionów osób w naszym kraju, z tego część z nich nie wywiązuje się z terminowej regulacji swoich zobowiązań finansowych. Niektórzy nawet mają już zajęcia komornicze. Powstaje więc pytanie, czy jest możliwe wzięcie pożyczki w przypadku zadłużenia czy też należy się liczyć z jednoznacznym odrzuceniem wniosku o pożyczkę? Sprawdźmy, jak to wygląda.

Po pierwsze – bez paniki

Oczywiście trudno zachować zimną krew, kiedy brakuje środków na pokrycie swoich zobowiązań finansowych, ale ten warunek jest konieczny. Chodzi o to, aby nie podejmować żadnych pochopnych działań, które mogłyby doprowadzić do jeszcze większego zadłużenia. Co to oznacza konkretnie? Przede wszystkim nie wolno zaciągać kolejnych pożyczek bez wcześniejszej oceny sytuacji, a zwłaszcza analizy swojej kondycji finansowej oraz dokładnego rozeznania w ofercie firm pożyczkowych. Warto mieć na uwadze, iż propozycje mogą się różnić stopniem oprocentowania i to nie tylko w zależności od wysokości pożyczki czy ilości rat. Każdy pożyczkodawca może mieć inny sposób naliczania oprocentowania, do tego czasami jeszcze dochodzi prowizja od udzielenia pożyczek. Jeżeli wcześniej nie sprawdzi się takich informacji, to może się okazać, że weźmie się najmniej opłacalną pożyczkę.

Wiele osób o tym zapomina, ale naprawdę warto skontaktować się podmiotami, u których mamy zaległości finansowe. W ten sposób można czasami wynegocjować jakąś formę pomocy np.
• wakacje kredytowe,
• wydłużenie harmonogramu spłat, co wiąże się obniżeniem wysokości rat,
• umorzenie przynajmniej części odsetek naliczonych z powodu powstałego opóźnienia w spłacie,
• zawieszenie bądź zakończenie postępowania komorniczego,
• wycofanie złożonego do sądu pozwu, aby nie trzeba było ponosić kosztów sądowych.

Po drugie – różne możliwości

Osoby zadłużone już i tak mają problemy ze swoją wypłacalnością, więc powinny niezwykle rozważnie podejmować kolejne zobowiązania finansowe. Owszem, czasami rozsądnie wzięta pożyczka pozwala nieco uporać się z wysokością zadłużenia, ale nie jest to takie proste.

• Darmowa pożyczka
Na pewno warto rozważyć opcję darmowych pożyczek. O co chodzi? Niektóre firmy pożyczkowe oferują pierwszą pożyczkę bez żadnych dodatkowych opłat, czyli oddaje się dokładnie tyle, ile zostało pożyczone. Trudno w takiej sytuacji liczyć na wysokie kwoty, jednak możliwość uzyskania nawet kilkuset złotych w krótkim czasie bywa naprawdę kusząca. Jednak i w tym przypadku należy się zastanowić, czy taki zastrzyk gotówki będzie wybawieniem czy raczej nakręci spiralę zadłużenia.

Oczywiście trzeba szukać takich propozycji, które są skierowane dla osób zadłużonych. Pożyczkodawcy często wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i ułatwiają znalezienie stosownych ofert, dzięki odpowiedniemu nazewnictwu. Pożyczka dla zadłużonych czy też pożyczka z komornikiem od razu staje się konkretną informacją, z jakim produktem finansowym mamy do czynienia.
Warto pamiętać, że pożyczka bez BIK dla zadłużonych niekoniecznie oznacza brak weryfikacji potencjalnego pożyczkobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej i bazach informacji gospodarczej. Jednak decyzja o przyznaniu pożyczki zależy od indywidualnej oceny firmy pożyczkowej. Czasami należy się liczyć z koniecznością dodatkowego zabezpieczenia np. w formie zastawu. Wystarczy być właścicielem jakiejś nieruchomości bądź pojazdu, aby otrzymać pożyczkę pod zastaw. To może być dobra opcja, o ile ma się pewność, że nie powstaną żadne zaległości w spłacaniu. Trzeba sobie uświadomić, że każda zwłoka może oznaczać pożegnanie się z własnym lokum.
Niektóre firmy zgadzają się także na poręczycieli, ale osobie zadłużonej raczej trudno będzie znaleźć chętnego na takie zobowiązanie.

• Refinansowanie bądź konsolidacja pożyczek
Jeszcze ciekawszą propozycją wydaje się możliwość skorzystania z refinansowania pożyczek albo konsolidacji. Mimo że te dwa terminy bywają używane zamiennie, to mamy do czynienia z różnymi produktami finansowymi. Jednak oba mają na celu pomoc osobom zadłużonym poprzez obniżkę wysokości comiesięcznej raty, ale zarazem pozwalają uzyskać dodatkową kwotę pieniędzy. Innymi słowy, będzie to pożyczka z jednoczesną poprawą płynności finansowej. W sytuacji zadłużenia wydaje się więc, że jest to rozwiązanie optymalne.

Refinansowanie pożyczki polega na spłacie zadłużenia dzięki zaciągnięciu nowego zobowiązania. De facto chodzi o to, że pożyczkodawca przekazuje dane zobowiązanie finansowe innej firmie pożyczkowej, co wiąże się z nowymi warunkami zwrotu i możliwością spłacenia zadłużenia w późniejszym terminie. Mówiąc w skrócie – jedna pożyczka zostaje zastąpiona inną, na korzystniejszych warunkach dla osoby zadłużonej oraz z dodatkową kwotą na dowolny cel. Co ważne, wszelkimi formalnościami zazwyczaj zajmuje się pożyczkodawca, więc pozostaje podpisać tylko nową umowę pożyczkową.

Konsolidacja zaś nie dotyczy pojedynczego zobowiązania, ale kilku i to różnego typu, które się sumuje i spłaca nową pożyczką. Zapewnia to większą kontrolę nad swoimi finansami, ponieważ wszystko reguluje się jedną ratą, a nie kilkoma i to często z różnymi terminami na spłatę. Ponadto można otrzymać dodatkowe środki finansowe w ramach umowy konsolidacyjnej.

Podsumujmy – są różne możliwości wzięcia pożyczki nawet w przypadku zadłużenia, jednak nigdy nie można zapominać, że każde zobowiązanie finansowe musi zostać spłacone. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji konieczne jest przemyślenie wszystkich argumentów za i przeciw.