Kiedy stary samochód zaczyna coraz częściej odmawiać posłuszeństwa, to znak, że czas na jego zmianę. Problem w tym, że zakup nowego auta oznacza naprawdę wysokie koszty. Co zatem zrobić, jeżeli brakuje oszczędności na spełnienie swoich marzeń? Ciekawym rozwiązaniem może się okazać pożyczka pozabankowa na zakup samochodu.

Spełnij swoje marzenia o nowym aucie – pożyczka na samochód

Posiadanie własnego auta to w obecnych czasach nie tylko duża wygoda, ale często wręcz konieczność. Samochód daje pewną niezależność i możliwość szybkiego przemieszczania się z miejsca na miejsce. Pozwala ponadto swobodnie zarządzać swoim czasem. Jednak po kilku latach intensywnego użytkowania zawsze zaczynają się pojawiać problemy związane z coraz częściej występującymi usterkami. W końcu wysokość nieustannych wydatków na naprawy zmusza do podjęcia decyzji o zakupie nowego pojazdu. Niestety trzeba się wtedy liczyć z wysokim kosztem, i to bez względu na to, czy samochód jest prosto z salonu czy już używany, ale w pełni sprawny.

Dobrym rozwiązaniem problemu braku wystarczających środków okazuje się w takiej sytuacji pożyczka społecznościowa na zakup samochodu, na którą decyduje się coraz więcej osób. Dlaczego w wielu przypadkach to korzystniejsza opcja niż kredyt bankowy – o tym więcej poniżej.

Zdolność kredytowa przeszkodą?

No właśnie, często tak bywa, że właśnie brak zdolności kredytowej całkowicie przekreśla szanse na otrzymanie kredytu w instytucji bankowej. Tak się dzieje, kiedy ocena punktowa w bazie BIK jest na tyle niska, że banki odmawiają przyznania kredytu. Może to wynikać z wcześniejszych problemów ze spłatą zaciągniętych kredytów – trzeba pamiętać, że wpisy pozostają w rejestrze przez 5 lat. Czasami ktoś mógł mieć jedynie przejściowe kłopoty finansowe, ale niestety to, co jest w BIK ma decydujące znaczenie na możliwość pozytywnej weryfikacji wniosku kredytowego. Bank jest zobligowany do tego, aby sprawdzać informacje zawarte w BIK i to właśnie one decydują o tym, czy ktoś dostanie kredyt. Tak stanowi prawo bankowe.

Inna kwestia utrudniająca otrzymanie kredytu na samochód wynika z faktu, iż wartość samochodu nie może być niższa w porównaniu z kwotą finansowania. Nie da się więc wykorzystać choć części uzyskanej kwoty np. na finansowanie obowiązkowego ubezpieczenia lub inne niezbędne wydatki. Trzeba przy tym pamiętać, że warunkiem uruchomienia kredytu jest obowiązkowe wykupienie ubezpieczenia auta oraz jednoczesne ustanowienie zabezpieczenia na rzecz banku. Jak widać lista formalności okazuje się naprawdę długa, a ich spełnienie często przekracza możliwości wielu osób.

Czy realna jest pożyczka na samochód bez BIK?

Jakie opcje mają zatem ci, którzy zostali negatywnie zweryfikowani przez instytucje bankowe albo po wcześniejszym sprawdzeniu swojej sytuacji w BIK nawet nie starali się o kredyt bankowy? Okazuje się, że na szczęście jest inna możliwość, czyli wspomniana już pożyczka społecznościowa. To rzeczywiście dobry sposób na spełnienie marzeń o nowym samochodzie, ponieważ baza Biura Informacji Kredytowej w ogóle nie jest sprawdzana. Oznacza to, że nie ma w ogóle znaczenia zdolność kredytowa (lub najczęściej jej brak), ponieważ inne czynniki decydują o pozytywnej weryfikacji.

Warto od razu podkreślić, że w przypadku pożyczek społecznościowych również zawartość bazy KRD przestaje być problemem dla osób zadłużonych. Gdzie zatem tkwi haczyk? Oczywiście trudno przypuszczać, że ktoś udzieli pożyczki na piękne oczy albo zapewnienia bez pokrycia, że spłaci się zadłużenie zgodnie z ustalonym harmonogramem. Pożyczkodawca potrzebuje przecież jakiegoś zabezpieczenia swoich interesów, a temu służy zastaw bądź weksel.

O czym natomiast koniecznie powinien pamiętać pożyczkobiorca? Przede wszystkim o spisaniu odpowiedniej umowy. Dlaczego to tak ważne można przeczytać w artykule https://taniopozyczam.pl/blog/umowa-pozyczki-dlaczego-jest-tak-wazna. Brak umowy nie zawsze oznacza kłopoty dla osoby zaciągającej zobowiązanie, jednak warto postępować przezornie i myśleć o konsekwencjach.