Teoretycznie wydaje się, że święta wielkanocne w mniejszym stopniu obciążają budżet domowy. Poniekąd to prawda, ponieważ np. skala wydatków na prezenty jest znacznie niższa. Jednak nadal należy liczyć się wysokimi nakładami finansowymi na żywność, ozdoby świąteczne oraz paliwo (jeżeli ktoś planuje wyjazd do rodziny). Dlatego w wielu przypadkach konieczna staje się pożyczka na Wielkanoc, dzięki której można zadbać o suto zastawiony stół.

Kredyt lub pożyczka na Wielkanoc – czy to ma sens?

Bez wątpienia święta wielkanocne mogą mocno drenować kieszeń ze względu na rekordowo wysoki poziom inflacji i szalejące ceny produktów spożywczych oraz paliwa. Jednocześnie mało kto wyobraża sobie wielkanocny stół bez żurku, pasztetów, pieczonych mięs, smacznych wędlin i jajek. Do tego trzeba jeszcze dorzucić świąteczne słodkości, w tym mazurki, serniki i babki. Dla dzieci przygotowuje się także jakieś prezenty, a dla podkreślenia radosnego nastroju i wyjątkowego charakteru tego czasu przydają się dekoracje wielkanocne. W efekcie wydatki mogą wynieść co najmniej kilkaset złotych. Czy mało? Zależy oczywiście od konkretnej rodziny, natomiast dla wielu osób takie obciążenie przekracza możliwości budżetu domowego. Dlatego warto wtedy rozważyć zaciągnięcie zobowiązania, aby ze spokojem przygotować świąteczny stół, a zarazem nie martwić się o to, czy wystarczy pieniędzy na życie do końca miesiąca. W zależności od zapotrzebowania może to być kredyt krótkoterminowy, jeżeli kwota nie jest wysoka albo pożyczka długoterminowa. Ta druga opcja pozwala na wyższą kwotę zobowiązania i jego spłacanie w wygodnych ratach.

Bezpieczne pożyczki na Wielkanoc

Kiedy jest już podjęta decyzja o pożyczce, to należy jeszcze zdecydować się, ile pożyczyć i gdzie. Optymalnym rozwiązaniem okazuje się zobowiązanie na kwotę, którą bez większych problemów będzie można spłacić w terminie określonym w umowie. Dlatego nie zawsze wysokość pożyczki będzie w pełni adekwatna do potrzeb. Zachowanie rozsądku wydaje się kluczowe, ponieważ pożyczka ma pomóc, a nie pogrążyć finansowo. Kiedy mija świąteczny czas, to pozostają np. comiesięczne raty, które nie powinny za bardzo nadwyrężać możliwości budżetu domowego. Przemyślenie decyzji pod kątem wysokości zobowiązania jest zatem wyjątkowo ważne.

Druga istotna rzecz w kontekście bezpieczeństwa pożyczki dotyczy wyboru pożyczkodawcy, a w zasadzie jego wiarygodności. Brak rozwagi i działanie pod wpływem impulsu rzadko kończy się szczęśliwie. Dlatego lepiej poświęcić trochę czasu na przejrzenie opinii czy sprawdzenie listy ostrzeżeń KNF. I jeszcze jedno – przed złożeniem podpisu konieczne jest dokładne przeczytanie warunków umowy, o czym wiele osób często zapomina. Podpisana umowa zawsze ma charakter wiążący i nie pomagają żadne tłumaczenia, że coś umknęło uwadze albo nie zostało doczytane.

Jakie formalności są wymagane przy pożyczkach krótkoterminowych lub długoterminowych?

Lista wymagań zależy przede wszystkim od tego, czy wniosek wysyła się w banku, firmie pożyczkowej czy też ubiega się o pożyczkę prywatną. Oczywiste jest, że instytucje bankowe, działające zgodnie z zapisami prawa bankowego, nie mogą sobie pozwolić na zaniechanie sprawdzenia zdolności kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy. Jednocześnie należy dostarczyć zaświadczenia o zatrudnieniu (najlepiej mają osoby z umową o pracę na czas nieokreślony) i wysokości otrzymywanych dochodów.

Zdecydowanie łatwiej przejść weryfikację w przypadku wnioskowania o pożyczkę pozabankową. Niektóre firmy w ogóle nie sprawdzają bazy BIK, szczególnie gdy wysokość zobowiązania nie przekracza kilkuset złotych. Jednak przede wszystkim nie trzeba składać żadnych zaświadczeń. Jeszcze prościej otrzymać pożyczkę prywatną, ponieważ jej zabezpieczenie stanowi papier wartościowy, czyli weksel albo zastaw na nieruchomość. Warto przy tym podkreślić, że o pożyczki pozabankowe (zarówno te zaciągane w firmach pożyczkowych, jak i prywatne) można ubiegać się przez internet. Dzięki temu sam proces załatwiania wszystkich formalności okazuje się prosty i szybki.

Jaka pożyczka na Wielkanoc najlepsza?

Mówiąc wprost – taka, która spełnia wszelkie oczekiwania nie tylko pod względem wysokości kwoty zobowiązania, ale także wysokości dodatkowych opłat oraz łatwości uzyskania. Dlatego zawsze należy dokładnie przyjrzeć się warunkom umowy i prosić o uzasadnienie wszelkich niejasności. Trzeba przecież dobrze wiedzieć, na co się zdecydować.

Bez wątpienia warto zajrzeć na rankingi – więcej na ten temat można poczytać w artykule Czym jest porównywarka / ranking pożyczek? Dzięki porównywarkom łatwo sprawdzić poszczególne rodzaje pożyczek, co pomaga podjąć ostateczną decyzję.

Jak widać zaciągnięcie pożyczki na Wielkanoc wymaga zastanowienia, a przede wszystkim rozsądnego spojrzenia na możliwości budżetu domowego pod kątem spłaty. Decyzji nie warto podejmować pochopnie, aby później nie narzekać np. na zbyt wysokie raty. Finanse to jednak sfera, w której popełniane błędy mają często naprawdę poważne konsekwencje. Dlatego, wbrew powiedzeniu, lepiej być mądrym przed szkodą.