Pożyczka pozabankowa to w wielu przypadkach jedyne dostępne rozwiązanie, aby w krótkim czasie uzyskać dodatkowe pieniądze. Problem w tym, że decyzję należy podejmować roztropnie. Oznacza to nie tylko przyjrzenie się dostępnym ofertom pod kątem parametrów, ale również dokładne zapoznanie się z treścią umowy, i to jeszcze przed jej podpisaniem. Umowa pożyczki to przecież kluczowy dokument.

Bądź mądry… wcześniej

Mimo że tyle się słyszy o tym, że zawsze należy czytać wszystkie zapisy znajdujące się w umowie (bez względu na to, czego ta umowa dotyczy), to niemal 46 procent pożyczkobiorców w ogóle (!) nie czyta umowy. Co więcej, kolejne 28 procent zwraca uwagę wyłącznie na zapisy związane z wysokością rat oraz harmonogramem ich spłaty. 

W konsekwencji często okazuje się, że w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów klienci firm pożyczkowych lub korzystający z oferty pożyczek prywatnych nie wiedzą, na co tak naprawdę się zdecydowali i co mogą, a czego nie mogą zrobić. Zdarza się zatem, że płacą słoną cenę za swoją niewiedzę, ponieważ nieznajomość zapisów zawartych w umowie nigdy nie zwalnia z odpowiedzialności. Żaden sąd nie uwzględnia tłumaczenia, że czegoś się nie doczytało – liczy się podpis widniejący na umowie, który oznacza przystanie na zaproponowane przez pożyczkodawcę warunki. Dlatego warto zachować rozsądek i zaprzeczyć obiegowej opinii, że Polak zawsze mądry po szkodzie.

Na co zwrócić uwagę w umowie pożyczki?

Pożyczkodawcy zawsze udostępniają umowę, aby potencjalny klient mógł się z nią zapoznać na spokojnie. W związku z tym, że wszystko odbywa się online, to przecież nie ma presji osób oczekujących w kolejce. Co więcej, w razie pojawienia się jakichś niezrozumiałych sformułowań można poprosić o ich wyjaśnienie. Wystarczy skontaktować się z pożyczkodawcą. Natomiast istnieje kilka elementów, którym bezwzględnie trzeba się przyjrzeć.

  • Całkowite koszty pożyczki

To w zasadzie kluczowa kwestia dla pożyczkobiorcy. Nie ma zaskoczenia w tym, że najbardziej atrakcyjna jest propozycja, która pozwala rzeczywiście tanio pożyczyć pieniądze. Jednak niekoniecznie wszystkie koszty są widoczne na pierwszy rzut oka. Co z tego, że oprocentowanie wydaje się korzystne, jeżeli de facto inne koszty sprawiają, że ostatecznie należy oddać znacznie więcej niż pierwotnie się wydawało. Dlatego w umowie pożyczki ważne są wszystkie elementy składające się na całkowity koszt zobowiązania. Chodzi tutaj o ewentualna prowizję dla pożyczkodawcy czy cenę ubezpieczenia. W związku z tym, zamiast skupić się wyłącznie na oprocentowaniu, to trzeba szukać informacji na temat RRSO. Dopiero wtedy otrzymuje się realny obraz tego, jaki jest koszt pożyczki.

  • Harmonogram spłaty pożyczki

Każda umowa pożyczki podaje dokładne zasady dotyczące spłaty zaciągniętego zobowiązania. W przypadku chwilówek to oczywiście konkretna, jedna data określa termin spłaty. Nieco inaczej przedstawia się kwestia pożyczek długoterminowych. W takiej sytuacji do umowy zostaje dołączony szczegółowy harmonogram, w którym uwzględnione są zarówno daty na spłatę rat, jak i ich wysokość.

  • Informacje dotyczące braku spłaty

Często zdarza się, że pożyczkobiorca zupełnie nie ma świadomości, jakie działania może podjąć pożyczkodawca w razie wystąpienia problemów z regulowaniem zobowiązania. Nie zna zatem kosztów związanych z zaniechaniem spłaty pożyczki – przede wszystkim chodzi o opłaty wynikające z działań windykacyjnych oraz o wysokość odsetek karnych.

Jednak te informacje zawsze znajdują się w umowie pożyczkowej! Wystarczy tylko przeczytać jej zapisy, a wtedy nigdy nic nie zaskoczy. Warto pamiętać, że podpisanie umowy pożyczki oznacza wzięcie na siebie bardzo konkretnego zobowiązania.

  • Weryfikacja danych

Na koniec warto jeszcze sprawdzić poprawność danych obu stron transakcji, a więc zarówno pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy. Dobrze też przyjrzeć się informacjom o okresie obowiązywania umowy, ale też sposobie i terminie uruchomienia środków. Najczęściej jest to przelew na konto, natomiast niektórzy pożyczkodawcy udostępniają także inne formy wypłaty.  

Jedno jest pewne – pożyczkę zawsze trzeba spłacić zgodnie z podpisaną umową pożyczkową. Więcej na ten temat można znaleźć w artykule Pożyczasz? Pamiętaj o oddaniu!